Saturday, April 24, 2010

The Fruit of My Labor

I crack myself up. He he.

Anyway, last weekend I made strawberry jam. I had found strawberries for 99 cents a pound that week and bought 8 pounds. With that I made 15 pints of jam.

Ta-da!
With the cost of sugar, pectin, lemon juice, lids, I figured this cost me about $1.45 per pint. You can buy jellies and jam cheaper than this, but (1) they don't taste as good and (2) they have corn syrup instead of sugar. To get sugar sweetened or naturally sweetened jams and jellies at the store, you'll have to pay a lot more than that. And it only took me a couple of hours, including clean up.

Best paired with homemade buttermilk biscuits. Yum!

1 comment: